Temelli 1925 yılında Bulgaristan'dan ve Romanya'dan göç eden göçmenler için Atatürk tarafından yerleşim yeri olarak gösterilmiş ve Cumhuriyet tarihinin kurulan ilk planlı köyüdür.

Polatlı ilçesinin ilk kuruluşunda ki iki nahiyeden biri olan Samutlu (Temelli) Nahiye Müdürlüğü Temmuz 1928 yılında kurulmuştur.

İlk yerleşen 25 göçmene Atatürk tarafından 25 ev yaptırılmış bu evlerin konumu ve hükümet konağının imar planındaki görünümü havadan bakıldığında ay yıldız şeklinde olup, Türk bayrağını andırmaktadır.

Temelli 1992 yılı başında Bakanlar Kurulu kararıyla belde ve belediye olmuş, 27 Haziran 1992 yerel seçimlerini müteakiben de Belediye teşkilatı kurulmuştur.

Temelli E-90 karayolu üzerinde olup, yüzölçümü 9500 hektardır.

2000 yılı nüfus sayımına göre belde için 4.000, bağlı 17 köy ve birlikte yaklaşık 14.000 kişilik nüfusa sahiptir.
Temelli de İç Anadolu ikliminin özellikleri görülür. Halk genelde çiftçilikle uğraşmakta olup, her yıl kavun pazarı kurulmaktadır. Yörenin en iyi cins kavunu yetiştirilmekte olduğundan yaz aylarında oldukça hareketli nüfusa sahiptir.

E-90 karayolu üzerinde Ankara'nın batı koridoruna açılan yatak kent konumunda olması ve bu bölgedeki fabrikalar nedeniyle hızla şehirleşmekte olan beldemiz Ankara Ulus'a 40 km mesafede bir yerleşim birimi olup, Ankara Büyük Şehir Belediye Mücavir alanına bitişiktir. Yapımı hızla devam eden "TEMELLİ ULUSLARARASI REKREASYON ALANI PROJESİ" ile yeniden canlandırılan göl beldeye ayrı bir güzellik katmakta ve başkent Ankara'nın en gözde mesire ve yerleşim alanı olmaktadır.